• uğur

Mantar İşini Batandan öğrenin!

En son güncellendiği tarih: 16 Ara 2019

(İşe yeni başlayacaklar için)


Bu işte kompostun ''ölüsü'' %25 mantar veriyor ve mantarın ''ölüsü 8'' liradan satılıyorsa; Ne diye ''mantarhane malzemesi alınır'' yazısından çok ''satılık malzeme'' ilanları görüyorsunuz sayfalarda,hiç düşündünüz mü?

100 metrekare ortalama standartta bir mantarhane hesabı; (söylenen ''ölü''hesabına göre)

Kompost 10 ton = 10 bin (azami maliyet) Elektrik işçilik = 4 bin (azami kere azami) =14 bin (toplam maliyet) ''2500'' kilo mantar ''8'' liradan; = 20 bin (brüt getiri) 20 bin - 14 bin = 6 bin lira ( buda o zaman mantarın ''ölüsünün'' net getirisi)

Hasat 2 ay sürse; Aylık 3 bin lira net kazanç anlamına gelir. ''Bana 100 metre kare alanda 3 bin lira kazanç az geldi o yüzden kapattım!''diyorsan...senin kesen bize yabancı :) Bunun daha iyisini ya da en azında bu getiriyi kazananlar yoktur demiyorum. Ama bir çırpıda ''2500'' kilo mantar çıkarmak bir çırpıda ''8'' liradan satmak sanki bu işin ''ölüsü'dür' gibi lanse ediliyor. Yeni girecek arkadaşlar değerlendirmenizi doğru hesaplarla,doğru kaynaklardan alıp yapın lütfen! Ve yine lütfen, bu işe girilmez diye anlamayın! Söylemek istediğim; İşi iyi yapanlara nasıl yapıldığını sormak yerine, İlk olarak, tesisini burada satılığa çıkaranlardan, Nasıl yapılmadığını ve ''ölüsünün'' gerçek manada ne anlama geldiğini öğrenin ve öyle girin! Gerçeklerle yüzleşince,başarı oranı ciddi anlamda artacaktır! İşten batarak çıkmış kişi size süslü matematik yerine,diğerlerinden daha samimi bilgiler paylaşacaktır!

Saygılar

87 görüntüleme

©2019 by ÇIĞ İSTİRİDYE MANTARI.

  • Instagram Sosyal Simge
  • Facebook Social Icon